Vistom sp. z o.o
Os. Pułanki 7/40
27-400 Ostrowiec Sw.
Kontakt:
biuro@vistom.pl
+48 792-146-084
Dane firmy
NIP: 8133824891
KRS: 0000808756
REGON: 384628264
Podstawą działania firmy Vistom są pomiary z wykorzystaniem skanerów laserowych. Ta nowoczesna technologia pomiarowa staje się coraz bardziej popularna wśród firm architektonicznych i projektowych.
Wykonujemy również wszelkiego rodzaju opracowania z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Są to opracowania zarówno geodezyjne jak i fotograficzne.
Od niedawna zaczęliśmy świadczyć również usługi pomiarowe infrastruktury podziemnej. Ze względu na ogromną ilość kabli i rurociągów pod ziemiom coraz częściej przed przystąpieniem do prac budowlanych sprawdza się teren inwestycji.
Skanowanie laserowe jest to nowoczesna technologia pozwalająca na odwzorowanie mierzonego obiektu w przestrzeni komputera z bardzo dużą dokładnością. Dane pochodzące ze skanera nazywane są chmurami punktów. Są to miliony punktów na powierzchni obiektu posiadające współrzędne XYZ oraz informację RGB o kolorze lub intensywności odbicia wiązki lasera.
Takie dane mogą posłużyć do wygnajania bardzo dokładnej inwentaryzacji obiektu, zaplanowania jego przedmowy lub określenia jego stanu technicznego.
Podstawową usługą jest dostarczenie surowej chmury punktów w dowolnym układzie odniesienia, może być to układ lokalny, państwowy lub wewnętrzny zakładu. Dostarczamy każdy format danych: LAS, POD, RCP, E57 oraz wiele innych. Dzięki temu chmurę można wczytać do dowolnego program typu CAD. Chmura stanowi podkład do dalszych prac projektowych.
Model CAD jest to model 3D wykonany poprzez wpasowywanie brył geometrycznych w pomierzoną chmarę punktów. W bardzo dokładny sposób pozwala on odzwierciedlić wszystkie elementy wewnątrz budynku. Jest do idealne rozwiązanie do inwentaryzacji bardzo skomplikowanych obiektów lub instalacji w cel ich przebudowy i wykrycia kolizji z nowo projektowanymi elementami.
Model BIM stanowi ewolucję modelu CAD. Oprócz danych o geometrii 3D model posiada szczegółowe informacje o każdym elemencie modelu, na przykład materiale z jakiego jest wykonany, jego parametrach technicznych, producencie, cenie, itp. Dzięki temu model może być wykorzystany do sprawnego zarządzania całym budynkiem, dokładnego planowania jego przebudowy, różnych analiz w tym wytrzymałości konstrukcji, norm oświetlenia lub wydajności instalacji.
Rysunki techniczne w formie rzutów, przekrojów oraz rysunków elewacji stanowią bardzo dobre źródło informacji o obiekcie i stanowi podstawę do wszystkich prac budowlanych. Pozwalają na sprawdzenie rozkładu pomieszczę, położenie elementów konstrukcyjnych, odczytanie wymiarów budynku.
Dzięki kompletności danych pochodzących ze skanera laserowego możemy wyodrębnić z chmury punktów poszczególne elementy takie jak ściany, posadzki, słupy lub belki konstrukcyjne. Następnie elementy te mogą posłużyć do analizy deformacji i odkształceń całego obiektu. Deformacji ścian i posadzek analizuje się w oparciu o wpasowane płaszczyzny pionowe lub poziome. Wychylenia słupów i ugięcia belek konstrukcyjnych analizuje się ich odchylenia od pionu lub poziomu na całej ich długości. Dane przedstawiane są w formie map odkształceń lub wykresów.
Widoki TrueView odwzorowują oraz z perspektywy skanera, który je zarejestrował. Są dostarczane w formie panoram i mogą przedstawiać oraz w naturalnych kolorach RGB lub w odcieniach szarości przy pomocy pomierzonej intensywności odbicia wiązki lasera. Niektóre szczegóły jak spękania lub normalnie niewidoczne napisy i malunki są widoczne jedynie dzięki zapisanej intensywności. Na widokach można wykonywać dowolne pomiary z centymetrową dokładnością.
Obecnie coraz częściej w geodezji wykorzystuje się fotogrametrię lotniczą i naziemną. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze przedstawienie mierzonego obszaru lub obiektu. Dokładność takich opracowań jest bardzo wysoka, osiąga od trzech centymetrów w przypadku fotogrametrii lotniczej do jednego milimetra dla fotogrametrii naziemnej.
Jest to oraz przedstawiający obiekt w rzucie prostokątnym. Podobnie jak ortofotomapa powstaje z połącznie setek zdjęć dzięki czemu możemy zyskać rozdzielczość nawet dziesiątych części milimetra. Pozwala to za ukazanie nawet najmniejszych szczegółów obiektu.
Oprócz zdjęć nagrywamy również filmy przy pomocy dronów, nawet w rozdzielczości 4k. Filmy najczęściej wykonywane są dla obiektów liniowych, takich jak drogi lub linie kolejowe, ale również dla obiektów kubaturowych i domów jednorodzinnych.
Bardzo często podczas prac ziemnych dochodzi do przerwania kabla lub rurociągu, wiąże się to z dużymi kosztami lub zagrożeniem zdrowia a nawet życia. Czasami zespoły budowlane nie zgłaszają geodetom ułożonych sieci do inwentaryzacji i przez to ich przebieg nie jest uwzględniony na dostępnych mapach i wywiadach branżowych. Dlatego przed rozpoczęciem prac ziemnych powinno się sprawdzić, czy pod ziemią biegną nieznane instalacje.
Metoda georadarowa pozwala lokalizować instalacje podziemne w postaci rur PCV, PCW, kable elektroenergetyczne, rury betonowe, rury ceramiczne, kanały i inne. Metoda georadarowa polega na wysyłaniu impulsów wgłąb badanego ośrodka i rejestracji odbitych fal od infrastruktury podziemnej i uzbrojenia terenu.
Lokalizator Leica ultra pozwala na detekcję wszelkiego rodzaju kabli telekomunikacyjnych lub światłowodowych. Potężnym narzędziem do pracy jest tryb aktywny współpracujący z generatorem umożliwiającym bezpośrednie podłączenie lokalizatora z instalacją podziemną, kablami energetycznymi, rurami metalowymi, kablami lokalizacyjnymi nad rurami gazowymi.
Przewód lokalizacyjny służący do aktywnego generowania sygnału. Podpięty do generatora, emituje sygnał o zadanej częstotliwości. Pomocny w lokalizacji rur kanalizacyjnych, kanalizacji teletechnicznej, drenaży i drenarki na polach uprawnych. Dodatkowo do przewodów można doczepić jedno lub dwu-częstotliwościowe sondy generujące mocny punktowy sygnał, który można śledzić przy pomocy wykrywacza Ultra na głębokości nawet 12 metrów.
Kontakt:
biuro@vistom.pl
+48 792-146-084
NIP: 8133824891
KRS: 0000808756
REGON: 384628264